گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی: " تشریح و تجزیه و تحلیل سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی (با تأکید بر نیروهای مسلح) "

در تاریخ 04/09/1396 نشست هم‌اندیشی با دعوت " میز بازنشستگی و بازنشستگان " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر علی حیدری " (نایب محترم رئیس هیئت مدیرۀ سازمان تآمین اجتماعی کشور) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این نشست ابتدا " جناب دکتر حیدری " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

 

  1. ایشان در ابتدا 10 سئوال اساسی را در رابطه با تأمین اجتماعی مطرح و پاسخ هر یک را به‌اختصار ارائه نمودند.
  2. معرفی الگوی مفهومی مطلوب نظام رفاه و تأمین اجتماعی و معرفی وظایف هر یک از سازمان‌های مرتبط از جمله: سازمان بازنشستگی کشوری، سازمان تأمین اجتماعی، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح (ساتا)، سازمان بیمه‌های اجتماعی فراگیر و سازمان بیمۀ سلامت.
  3. معرفی ریشه‌های اصلی بروز وضعیت کنونی رفاه و تأمین اجتماعی کشور و معرفی اهمّ مخاطرات و چالش‌های مبتلا‌به حوزۀ تأمین اجتماعی.
  4. معرفی اجزاء و عناصر مؤثّر بر کارکردهای حوزۀ تأمین اجتماعی و چالش‌های مربوط به هر یک.
  5. نظام رفاهی مبتنی بر دولت سبب می‌گردد یک سری خدمات شکل بگیرد و توضیح در مورد هر یک ازآنها.
  6. ارائۀ توضیحاتی در مورد اینکه چه اقداماتی می‌بایستی انجام پذیرد تا از وضع موجود به وضع مطلوب برسیم و این بحث در حوزه‌ها و قلمروهای مختلف بیان گردید.
  7. در پایان سیاست‌های کلی تأمین اجتماعی که از سوی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) ابلاغ گردیده، مورد بررسی قرار گرفت و الزامات و اقدامات مورد نیاز و وظایف هر دستگاه (بر مبنای تقسیم کار ملّی) بیان شد و در مورد هر سیاست، پیشنهادهایی نیز ارائه گردید که این پیشنهادها در مجمع تشخیص مصلحت نظام در حال بحث و بررسی کارشناسی است.

 

سپس حاضرین در نشست سئوال‌ها، نقطه‌نظرها و پیشنهادهای خود را درخصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سئوال‌های مطرح شده را ارائه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

در پایان جلسه اعلام گردید که با توجّه به آنکه سیاست‌های کلی نظام در حوزۀ تأمین اجتماعی در مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت تعیین الزامات و اقدامات ضروری در دست اقدام است و میز بازنشستگی و بازنشستگان در حال بررسی این موارد است؛ لذا از کلیۀ صاحب‌نظران و کارشناسان محترم این حوزه دعوت می‌گردد تا در این رابطه با میز همکاری لازم را معمول دارند.