گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی: " راهبرد هدایت مدیران از مدیریت عادی به مدیریت جهادی "

ارائهکننده: " جناب آقای دکتر محمّدجعفر غفرانی "

در تاریخ 19/10/1396 نشست هم‌اندیشی با دعوت " میز مدیریت جهادی " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر محمّدجعفر غفرانی " (استاد محترم حوزه و دانشگاه) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این نشست ابتدا " جناب دکتر غفرانی " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

  1. ایشان در ابتدا فرمودند: راهکار غرب برای بهره‌وری بیشتر تأکید بر توانمندی مدیران است و این توانمندی را در همایش‌ها و مقالات مبتنی‌بر 3 شاخص می‌داند:

الف) تقسیم قدرت و ثروت در بین مدیران.

ب) خودمختاری و آزادی عمل و تفویض اختیار؛ مانند دولت عثمانی به 40 استان و آمریکا به 52 ایالت.

ج) از راه آموزش ضمن خدمت.

  1. ایشان تأکید کردند که راهکارهای قرآنی برای توانمندسازی مدیران بسیار زیاد است و به 3 مورد اشاره کردند:

راهکار اوّل) "تفکر" است؛ قرآن همواره مدیران را به فکر کردن دعوت نموده که به معنی "حق‌شناسی" است و مخالف آن "کفر" است؛ یعنی "حق‌پوشی".

راهکار دوم) "بعث" است؛ که ضد آن "عبث" (پوچ‌پنداری) است. «أَفَحَسِبتُم أَنَّمَا خَلَقناکُم عَبَثًا ...» (المؤمنون / 115) ، «آیا می‌پندارید که ما، شما را پوچ و بیهوده آفریده‌ایم ...».

راهکار سوم) "وُسع" است؛ خداوند در قرآن در آیات مختلف می‌فرماید که ما به اندازۀ وُسعتان از شما تکلیف می‌خواهیم؛ مانند: «وَ لا نُکَلِّفُ نَفسًا إِلّا وُسعَهَا ...» (المؤمنون / 62) ، «و ما هیچ‌کس را جز به اندازۀ توانائیش (وُسعش) تکلیف نمی‌کنیم ...» و وُسع مجموع توانایی‌های درونی یک فرد و امکانات بیرونی اوست.

  1. تفاوت مدیر جهادی با سایر مدیران این است که مدیر جهادی برای پول، قدرت و شهرت و ... و فقط در ساعات اداری کار نمی‌کند و حتی پس از بازنشستگی هم کار می‌کند، سایر مدیرانی که برای مناصب دنیوی، پول و شهرت کار می‌کنند را می‌شود با تطمیع، تمجید، تهدید، تمسخر، توهین، تحریم و ترور خرید؛ در حالی که مدیر جهادی خودش را فقط برای خدا فروخته است؛ همان‌طور که در قرآن کریم آمده است: «إِنَّ اللهَ اشتَری مِنَ المُؤمِنینَ أنفُسَهُم وَ أَموالَهُم بأَنَّ لَهُمُ الجَنَّةَ ...» (توبه / 111) ، «خداوند از مؤمنان جان‌ها و اموالشان را خریداری می‌کند که (در برابرش) بهشت برای آنان باشد ...»

سپس حاضرین در نشست سئوال‌ها، نقطه‌نظرها و پیشنهادهای خود را درخصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سئوال‌های مطرح شده را ارائه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

در پایان جلسه اعلام گردید که میز مدیریت جهادی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در تلاش بوده و هست که ابعاد و ویژگی‌های مدیریت جهادی و مدیر جهادی در نیروهای مسلح را تبیین و معرفی نماید و برای انجام این کار نیاز به همکاری و مشارکت خبرگان و صاحب‌نظران محترم داخل و خارج از نیروهای مسلح دارد به همین جهت از کلیۀ اندیشمندان و متفکران این حوزه دعوت می‌نماید تا با این میز همکاری و مشارکت نمایند.