گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی " فرهنگ ریسک‌پذیری در فرماندهان نیروهای مسلح "

پیوستاندازهزمان ارسال
PDF icon 1396-61)گزارش هم‌اندیشی جناب آقای دکتر ناصر عسگری.pdf461.3 KB1396/11/07 - 11:25

ارائهکننده: " جناب آقای دکتر ناصر عسگری "

در تاریخ 11/09/1396 نشست هم‌اندیشی با دعوت " میز فرهنگ و رفتار سازمانی " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر ناصر عسگری " (عضو محترم هیئت علمی دانشگاه هوایی شهید ستاری نهاجا) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این نشست ابتدا " جناب دکتر عسگری " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

 

  1. ایشان در ابتدا توضیح دادند که ارائۀ در این نشست حاصل یک پروژۀ پژوهشی به همراه همکاران ایشان برای مرکز تحقیقات راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران بوده است.
  2. ارائۀ تعاریفی از ریسک، ریسک کردن، ریسک‌پذیری، مدیریت ریسک و فرهنگ ریسک‌پذیری و توضیحاتی در مورد هر یک از آنها.
  3. ایشان بیان کردند که در فرهنگ عامه ریسک بیشتر بار منفی داشته و موازی با اصطلاحاتی چون زیان، خطر، آسیب، تهدید و ... می‌باشد.
  4. بیان باور حاصل از این تحقیق که در دل هر ریسک‌پذیری، فرصت‌ها و تهدیدهایی نهفته است که با توجّه به مدیریت آن پدیده می‌توان حدّاکثر فرصت‌ها و حدّاقل تهدیدها را متصوّر بود؛ بنابراین در هر اقدامی که احتمال ریسک وجود داشته باشد یک ابهام و عدم قطعیت وجود دارد.
  5. در هر تصمیم‌گیری سه حالت وجود دارد:

حالت اول: موقعیت اطمینان است که حاصل اطلاعات کامل و در نتیجه اطمینان کامل از نتایج است.

حالت دوم: موقعیت ریسک در حالی که با اطلاعات ناقص همراه بوده و احتمال بروز نتایج ناقص وجود دارد.

حالت سوم: موقعیت عدم اطمینان است که ناشی از اطلاعات ناچیز و در خروجی آن احتمال نتایج و رخدادهای نامشخّص وجود دارد.

  1. بیان عناصر ریسک از نظر محتوا، فعّالیت، شرایط و پیامدهای آن در هر سازمان از جمله در مجموعه‌های نیروهای مسلح.
  2. تشریح سطوح سلسله‌مراتبی مهارت‌های ریسک کردن، فرایند و مراتب ریسک کردن، فرهنگ ریسک‌پذیری و در نهایت الگوی فرهنگ ریسک‌پذیری.
  3. سپس با ارائۀ فرمتی بین حاضرین در جلسه از آنها درخواست کرد تا هر یک با توجّه به حضور در سازمان‌های نیروهای مسلح و مأموریت‌های محوّله به سازمان و افراد در هر سازمان، امتیازاتی را به پرسش‌های هر زمینه مانند: سلامت، امنیت فیزیکی و اجتماعی، تفریحی و تفنّنی و مسیرهای شغلی با ارائۀ شاخص‌هایی اختصاص دهند.
  4. در پایان ارائۀ ایشان پرسش اساسی این طرح پژوهشی بیان گردید که با توجّه به مأموریت مجموعه‌های نیروهای مسلح در سطوح گوناگون و نوع و شکل مأموریت آنها در شرایط عادی و بحرانی؛ چگونه سرمایه‌های انسانی ما آمادگی ریسک‌پذیری را تجربه نموده و یا آمادگی تجربه نمودن آن را دارند.

 

سپس حاضرین در نشست سئوال‌ها، نقطه‌نظرها و پیشنهادهای خود را درخصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سئوال‌های مطرح شده را ارائه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

در پایان جلسه اعلام گردید که میز فرهنگ و رفتار سازمانی گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی از کلیۀ صاحب‌نظران، پژوهشگران و اندیشمندان محترم دعوت می‌نماید تا در انجام کارهای مطالعاتی و پژوهشی حوزۀ کاری این میز مشارکت نمایند.