گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی: " مبانی فلسفی و نظری، ضرورت‌ها، خاستگاه و کارکردهای فعالیت اقتصادی صندوق‌های بازنشستگی در جوامع (با تأکید بر نیروهای مسلح) "

پیوستاندازهزمان ارسال
PDF icon 1396-65)گزارش هم‌اندیشی جناب آقای دکتر محسن رسولیان.pdf326.48 KB1396/11/07 - 11:27

ارائهکننده: " جناب آقای دکتر محسن رسولیان "

در تاریخ 18/09/1396 نشست هم‌اندیشی با دعوت " میز بازنشستگی و بازنشستگان " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر محسن رسولیان " (دانشیار محترم دانشگاه آزاد اسلامی) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این نشست ابتدا " جناب دکتر رسولیان " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

 

  1. ایشان در ابتدا تاریخچۀ تأمین اجتماعی در جهان را بیان کردند و ادامه دادند که از قرن هفدهم و در سال 1604 پادشاه انگلستان آن را پایه‌گذاری کرد و سپس در آلمان از سال 1889 قانون بیمه‌های اجتماعی تصویب می‌شود و بعد به کل قاره اروپا تسرّی پیدا می‌نماید و در آمریکا در سال 1935 قانون آن تصویب شد.
  2. دارایی‌های صندوق‌های بازنشستگی در جهان در سال 2008 میلادی حدود 20هزار میلیارد دلار برآورد شده است.
  3. ساختار کلی نظام بازنشستگی و تأمین اجتماعی در ایران شامل: نظام بازنشستگی، نظام بیمه‌ای و نظام غیربیمه‌ای می‌باشد.
  4. مبانی تأمین اجتماعی در جهت فعالیت اقتصادی در قرآن کریم و بیان ائمۀ معصومین (ع)را ذکر کردند.
  5. مبانی نظری و برخی تعاریف از واژه‌های مهم در این زمینه ارائه شد.
  6. در ایران قوانین و مقررات کامل و مناسبی در زمینۀ سرمایه‌گذاری صندوق‌ها نداریم این مشکل در نیروهای مسلح بیشتر مشهود است.
  7. در کشورهای کانادا، فرانسه، فنلاند و ایرلند بیش از 50درصد سرمایه‌گذاری‌های صندوق‌های بازنشستگی در حوزۀ سهام است.
  8. آماری از خدمات رفاهی ارائه شده توسط سازمان‌های بازنشستگی به بازنشستگان نیروهای مسلح شامل: اتکا (خدمات فروشگاهی)، وام و خدمات گردشگری ارائه فرمودند.
  9. روند افزایش تعرفه‌های درمانی، افزایش جمعیت بازنشسته، وجود تورم بیش از متوسط جهانی سبب می‌گردد که حقوق بازنشستگان نیز افزایش یابد.
  10. ایشان در پایان به این سئوال پاسخ دادند که: «چرا می‌بایستی صندوق‌های بازنشستگی، سرمایه‌گذاری یا فعالیت اقتصادی نمایند؟»

 

سپس حاضرین در نشست سئوال‌ها، نقطه‌نظرها و پیشنهادهای خود را درخصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سئوال‌های مطرح شده را ارائه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

در پایان جلسه اعلام گردید که با توجّه به گستردگی ابعاد موضوع صندوق‌های بازنشستگی و ضرورت بررسی همۀ ابعاد سرمایه‌گذاری توسط این صندوق‌ها، میز بازنشستگی و بازنشستگان گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی آمادگی آن را دارد تا از نظرات کلیۀ صاحب‌نظران، پژوهشگران و کارشناسان در این رابطه بهره‌گیری نماید؛ به همین منظور از این عزیزان دعوت می‌شود که در این میز حضور یافته و نقطه‌نظرات خویش را مطرح نمایند.