گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی: " مدیریت جهادی در سازمان حج و زیارت (ادارۀ کاروان‌های حجاج) "

پیوستاندازهزمان ارسال
PDF icon 1396-67)گزارش هم‌اندیشی جناب آقای دکتر سیداحمد سیدمهدی.pdf325.16 KB1396/11/05 - 9:06

در تاریخ 27/09/1396 نشست هم‌اندیشی با دعوت " میز مدیریت جهادی " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر سیداحمد سیدمهدی " (پزشک و مدیر محترم کاروان‌های حج تمتع سازمان حج و زیارت) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این نشست ابتدا " جناب دکتر سیدمهدی " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

 

  1. ایشان در ابتدا توضیحی در مورد سازوکار سازمان حج و زیارت در رابطه با شیوۀ انتخاب مدیران کاروان‌ها بیان نمودند.
  2. در ادامه بیان کردند که سازوکار و سیاست‌های کلان حج را وزارت حج کشور عربستان تعیین می‌نماید و جزئیات بیشتر را سازمان حج و زیارت کشور ایران تعیین و ابلاغ می‌نماید.
  3. هدف از این سفر معنوی، انجام واجب و فریضۀ الهی برای زیارت خانۀ خدا و انجام حج تمتع و حج عمره است و آموزش در این سفر حرف اول را می‌زند؛ انجام این سفر به‌مثابه یک اردوی آموزشی است.
  4. احترام به قوانین و مقررات کشور عربستان به‌ویژه در برخورد با پلیس، مأموران فرودگاه، شُرطه‌ها و بازرسان ضروری است.
  5. ایجاد روحیۀ تعاون و ویژگی‌های زندگی جمعی و برنامه‌های گروهی شامل: نظم، وقت‌شناسی، رعایت حقوق دیگران، تعاون و کمک به دیگران به ویژه افراد مسن و ... در این سفر در جریان است.
  6. تقریباً هیچ نظارت انسانی در ایام حج بر عملکرد مدیر کاروان‌ها نیست و فقط وجدان فردی آنهاست که بر اعمال آنها نظارت می‌کند.
  7. برخی در تلاش هستند که صندلی مدیریت را اشغال نمایند ولی در مناسک حج مدیر باید فراری از قبول مسئولیت مدیریتی باشد چرا که برای اعمال واجب مردم، مدیون خواهد شد و مدیر جهادی و خادم مردم نیاز است.
  8. برای گزینش افراد به‌عنوان مدیر کاروان این افراد باید ابتدا خدمه، سپس معاون کاروان باشند یا سابقۀ بازرس یا پزشک کاروان هم داشته باشند و ضرورت دارد که با مناسک حج آشنا باشند، اطلاعات محل را داشته باشند و هم‌چنین قدرت تصمیم‌گیری هم داشته باشند.

 

سپس حاضرین در نشست سئوال‌ها، نقطه‌نظرها و پیشنهادهای خود را درخصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سئوال‌های مطرح شده را ارائه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

در پایان جلسه اعلام گردید که میز مدیریت جهادی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در تلاش بوده و هست که ابعاد و ویژگی‌های مدیریت جهادی در نیروهای مسلح را تبیین و معرفی نماید و برای انجام این کار نیاز به همکاری و مشارکت خبرگان و صاحب‌نظران محترم داخل و خارج از نیروهای مسلح دارد به همین جهت از کلیۀ اندیشمندان و متفکران این حوزه دعوت می‌نماید تا با این میز همکاری و مشارکت نمایند.