گزارش برگزاری نشست هم‌اندیشی" مدیریت و ارزیابی عملکرد سازمان‌ها (با رویکرد مدیریت جهادی) "

ارائهکننده: " جناب آقای دکتر علاءالدین رفیع‌زاده "

: در تاریخ 13/09/1396 نشست هم‌اندیشی با دعوت " میز مدیریت جهادی " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر علاءالدین رفیع‌زاده " (رئیس محترم امور ارزیابی عملکرد سازمان امور اداری و استخدامی کشور) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این نشست ابتدا " جناب دکتر رفیع‌زاده " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

 

  1. تبیین و تعریف مفاهیم عملکرد و ارزیابی عملکرد، سنجش عملکرد، نظارت بر عملکرد، مدیریت عملکرد.
  2. معرفی الگویی با عنوان5P  برای مدیریت و ارزیابی عملکرد شامل چیستی، سنجش، ارزیابی، نظارت و مدیریت عملکرد.
  3. تبیین مدیریت عملکرد دولت با توجّه به شاخص‌های اسناد بالادستی شامل سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری (مدظله العالی)، سند چشم‌انداز 20 ساله 1404، برنامه‌های پنج سالۀ توسعه و اقتصاد مقاومتی.
  4. شاخص‌های ارزیابی هم می‌تواند در دولت راجع‌به خروجی‌ها شامل: موارد قانون برنامه توسعه یا مواردی از سیاست‌های کلی ابلاغی باشند.
  5. معرفی فرایند تولید یا ارائۀ خدمت در هر سازمان با بیان مثال و با رویکرد سیستمی و جهادی در پنج محور شامل: ورودی‌ها (INPUT)، فرایندها و فعالیت‌ها، خروجی‌ها (OUTPUT)، دستاوردها(OUTCOME)  و پیامدها(IMPACT)  و تأکید بر اینکه بودجه‌ریزی عملیاتی پیش‌نیاز مدیریت عملکرد است.
  6. ایشان در بخش سوم فرمایشات خود "سامانۀ مدیریت عملکرد دولت" را که از سال 1389 پایه‌گذاری شده است، معرفی کردند و چارچوب کلی فرایند مدیریت عملکرد را بر اساس معماری سامانۀ مدیریت عملکرد دولت ارائه دادند.
  7. در پایان بر این نکته تأکید نمودند که بین ارزیابی و ارزشیابی تفاوت وجود دارد؛ چرا که در ارزشیابی، روی شاخص‌های مورد نظر متمرکز شده و ارزش‌گذاری می‌شوند.

 

سپس حاضرین در نشست سئوال‌ها، نقطه‌نظرها و پیشنهادهای خود را درخصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سئوال‌های مطرح شده را ارائه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل‌نظر پرداختند.

در پایان جلسه اعلام گردید که میز مدیریت جهادی گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی آمادگی دارد تا در راستای توسعۀ فرهنگ جهادی و توسعۀ گفتمان‌سازی مدیریت جهادی از وجود محققین و اندیشمندان محترم و تجربیات موفّقی که در سازمان‌های دولتی و نیروهای مسلح وجود دارد بهره‌گیری نماید؛ لذا از کلیۀ مدیران، فرماندهان، صاحب‌نظران و کارشناسانی که در این رابطه کارهای پژوهشی انجام داده‌اند، دعوت به‌عمل می‌آید تا میز مدیریت جهادی را یاری رسانند.