گزارش برگزاری کارگاه آموزشی: " مهارت‌های تفکّر و مدیریت دانش (کارگاه دوم) "

پیوستاندازهزمان ارسال
PDF icon 1396-62)گزارش کارگاه آموزشی جناب آقای دکتر بهروز کاملی.pdf458.09 KB1396/11/05 - 8:52

در تاریخ 13/09/1396 کارگاه آموزشی به مدّت 4 ساعت با دعوت " میز مدیریت دانش " گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی توسط " جناب آقای دکتر بهروز کاملی " (کارشناس محترم حوزۀ مدیریت دانش) با حضور جمعی از مسئولان، صاحب‌نظران و مدعوین محترم نیروهای مسلح و سایر واحدها و سازمان‌های کشوری در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی واقع در دانشگاه عالی دفاع ملّی برگزار شد.

در این کارگاه آموزشی ابتدا " جناب دکتر کاملی " با کمک پاورپوینت مطالبی را درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

 

  1. تبیین جایگاه تفکّر در مدیریت دانش.
  2. تبیین جایگاه تفکّر در حلّ مسئله.
  3. آموزش تکنیک‌های پایۀ تفکّر فردی.
  4. توضیح شیوۀ توسعۀ تفکّر جمعی در سازمان.
  5. آموزش تفکّر طراحی و تکنیک‌های آن.
  6. آموزشِ داشتن تفکّر سیستمی و تکنیک‌های آن.
  7. احصای تکنیک‌های تفکّر جمعی.

 

ایشان در ادامه با جمع‌بندی مطالب آموزشی خود تأکید کردند که مهارت تفکّر برای موفّقیت، مقابله با دشواری‌ها و حلّ مشکلات و انجام مأموریت‌های محوّله بیش از هر چیز تعیین‌کننده است. در واقع می‌توان گفت فردی که مهارت ضعیفی در تفکّر دارد مجبور است در مقابل محدودیت‌ها و کمبود منابع، در حلّ مسائل سر خَم کند و تفکّر مانند راندن دوچرخه یا کار با رایانه یک مهارت است که می‌توان آن را با تمرین و ممارست یاد گرفت و بهبود بخشید. افزون‌بر این به نظر می‌رسد ارتباط مستقیمی بین مهارت تفکّر و مدیریت دانش وجود دارد و تفکّر نقش حیاتی در تولید و کاربرد دانش دارد؛ بنابراین باید به جایگاه مهارت تفکّر در نظام‌های مدیریت دانش توجّه بیشتری کرد.

در پایان جلسه اعلام گردید که موضوع مهارت تفکّر و آموزش آن در نیروهای مسلح از اهمّیت بسیار بالایی برخوردار است و تبیین جایگاه مهارت تفکّر در مدیریت دانش و آموزش تکنیک‌های مهارت تفکّر برای مدیران و فرماندهان در سطوح مختلف نیروهای مسلح مناسب خواهد بود. میز مدیریت دانش گروه مدیریت راهبردی و منابع انسانی مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی آمادگی آن را دارد تا در ترویج و توسعۀ این امر با مراکز علمی نیروهای مسلح ارتباط برقرار کند؛ به همین منظور از کلیۀ پژوهشگران و کارشناسان محترم این حوزه دعوت می‌نماید تا با این میز همکاری و مشارکت لازم را به‌عمل آورند.