همایش تخصصی "الگوها، تکنیک ها و شاخص های بهره وری و کاربرد آن در بخش دفاع" برگزار شد.

توجه: 
درج نقطه نظرات رسانه های خارجی و داخلی بیانگر نظرات یا رویکردهای مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی نمی باشد

همایش تخصصی "الگوها، تکنیک ها و شاخص های بهره وری و کاربرد آن در بخش دفاع" برگزار شد.

برای نمایش گالری تصاویر کلیک کنید

همایش تخصصی "الگوها، تکنیک ها و شاخص های بهره وری و کاربرد آن در بخش دفاع" در راستای همایش ملی بهره وری در بخش دفاع در روز پنج شنبه مورخ 9/10/1395 در سالن غدیر مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد. در این جلسه که با حضور متخصصان و صاحبنظران حوزه های مختلف دفاعی و اقتصادی و با سخنرانی مسئولین لشکری و کشوری برگزار گردید، در ابتدا دکتر سید شمس الدین حسینی رئیس گروه منابع و اقتصاد دفاع مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی و رئیس شورای راهبری همایش ملی بهره وری در بخش دفاع، ضمن خوش آمد گویی به حاضرین و تشکر از حضور سخنرانان بر اهمیت بهره وری در نیروهای مسلح تاکید کرد.

وی دلیل حضور هر یک از سخنرانان را حضور پررنگ آنها در حوزه بهره وری کشور و سوابق ارزشمند هر یک ازآنها در حوزه های مختلف اقتصادی مرتبط با بهره وری و همچنین تجارب حائز اهمیت و موفق آنها در ارتقای بهره وری نیروهای مسلح عنوان نمود.

در ادامه، دکتر مسعود موحدی رئیس کمیته علمی همایش ملی بهره وری و رئیس کارگروه علمی بهره وری نیروهای مسلح، هدف از برگزاری همایش ملی وهمچنین فعالیتهای جانبی همایش از قبیل برگزاری همایش های تخصصی را اجرای تدابیر فرمانده معظم کل قوا مبنی بر ارتقای آمادگی رزمی نیروهای مسلح با بهره گیری از امکانات موجود عنوان نمود.

موحدی اهمیت بهره وری در نیروهای مسلح را از یک طرف به دلیل اهمیتِ داشتن قدرت حصول نتایج مورد انتظار و از طرف دیگر اهمیت آمادگی رزمی (توان رزمی) و تنوع موضوعات در بهره وری نیروهای مسلح دانسته و افزود: با توجه به این مسئله و به رغم دشواری تعریف بهره وری در نیروهای مسلح به دلایلی از قبیل رویکردهای مختلف به تعریف بهره وری و شاخص های آن، وفور شاخص ها و شرایط خاص جمهوری اسلامی ایران، بهره وری نیروهای مسلح را می توان " حصول آمادگی مؤثر دفاعی برای انجام به هنگام ماموریت ها و کسب نتایج مورد انتظار با به کارگیری نهاده های موجود بخش دفاعی و نهاده های قابل دسترسی در محیط ملی و بین المللی" تعریف نمود.

وی برگزاری نشست تخصصی تعریف بهره وری از دیدگاه نیروهای مسلح، تدوین و ابلاغ چارچوب تجربه نگاری برای شناسایی  راه حل های سریع بهره وری در نیروهای مسلح، طی کردن مراحل نهایی تدوین سند جامع بهره وری نیروهای مسلح، و تصویب نخستین همایش ملی بهره وری در بخش دفاع را از جمله مهمترین اقدامات انجام شده تا کنون در خصوص بهره وری بخش دفاع ذکر کرد.

دکتر رؤیا طباطبایی رئیس سازمان ملی بهره وری ایران به عنوان سخنران بعدی همایش ، بر ضرورت و اهمیت بهره وری در نیروهای مسلح و نقش آینده پژوهی و آینده نگری در آن تاکید کرد.

طباطبایی سطح بهره وری در سالهای مختلف در مقایسه با سایر کشورها ، میزان رشد بهره وری و سهم بهره وری در رشد اقتصادی کشور را سه شاخص مهم برای سنجش بهره وری عنوان نمود.

 وی با اشاره به نمونه های موفق در جهان همچون ژاپن با سهم 83 درصدی بهره وری در رشد اقتصادی بین سالهای 2000 تا 2014، به نقش اندک بهره وری در رشد اقتصادی ایران درسالهای گذشته و توجه ویژه به افزایش آن در برنامه های توسعه پنجم و ششم اشاره کرد.

طباطبایی مهمترین مؤلفه های اثرگذار بر بهره وری در بخش دفاع و به خصوص نیروهای مسلح را نظم و انضباط، ایمان به کار، خلاقیت و نوآوری، رقابت پذیری، آینده نگری، آموزشهای ضمن خدمت، عدالت بنیانی، دانش بنیانی و ... عنوان نموده و بر آمادگی کامل سازمان ملی بهره روی ایران به منظور همکاری با نیروهای مسلح جهت ارائه خدمات مشاوره ای و آموزشی به منظور محاسبات بهره وری در بخش دفاع تاکید نمود.

دکتر امید علی پارسا رئیس مرکز آمار ایران سخنران بعدی بود که با اشاره به اینکه نظام های آماریِ خود اظهاری در دنیا منسوخ شده و دنیا نظام های ثبتی مبنا را به سرعت در نظام های آماری خود به کار می برند گفت: حرکت در مسیر نظام های آماری ثبتی مبنا در نظام آماری کشور و به خصوص در بخش دفاع از اولویت های نظام آماری کشور و به خصوص بخش دفاع می باشد.

پارسا با تاکید بر تعیین شاخص های بهره وری در بخش دفاع افزود: اگر در بخش دفاع ، شاخص های بهره وری مشخص شود، هر واحد اجرایی باید متناسب با آن اطلاعات سامانه ای را تعریف کرده و با آن تعاریف و طبقه بندی، واحدهای صفی به تولید آنها بپردازند و با ورود آن اطلاعات در همان لحظه عمل، اطلاعات لازم به منظور اندازه گیری بهره وری جمع آوری شود.

وی ضمن تعریف بهره وری به عنوان شکفتن گُل وجودی انسانها ، ادامه داد: در حوزه نیروهای مسلح که کوهی از اطلاعات وجود دارد، بخش اندکی از آن به دلایلی از قبیل طبقه بندی آنها، کمتر در اختیار مرکز آمار قرار  می گیرد. با این وجود در دنیای امروز ، آمار از حالت کالای عمومی که دولت مکلف به تولید آن باشد درآمده و به یک سرمایه اجتماعی تبدیل شده است. بر این اساس مرکز آمار آماده است تا تجزیه و تحلیل و تعریف و استقرار نظام آماری ثبتی مبنا را در نیروهای مسلح به رغم طبقه بندی های موجود در اطلاعات این بخش، پیاده کند.

پارسا درپایان ، آمادگی مرکز آمار ایران را برای برگزاری کارگاه های آموزشی در حاشیه همایش ملی بهره وری دربخش دفاع  اعلام نمود.

سرتیپ پاسدار دکترابوطالب شفقت معاون توسعه مدیریت وبرنامه ریزی راهبردی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به عنوان سخنران بعدی، ضمن تعریف بهره وری در ادبیات مختلف، شاخص ها و مهمترین حوزه های مؤثر در بهره وری سازمان به تعاریفی از بهره وری توسط شهید مطهری و علامه طباطبایی اشاره کرده و از سوره عصر به عنوان منشور بهره وری در قرآن یاد نمود.

وی در ادامه سخنرانی خود، رویکردهای مدیریتی در وزارت دفاع را تشخیص تکلیف، انگیزه الهی در تکلیف و عمل به تکلیف اعلام نمود و عملکرد بهره وری در حوزه تحت نظارت خود را بیان نمود

شفقت وزارت دفاع را به عنوان مقام اول دستگاه بهره وری کشور در چهارسال متوالی معرفی و علت آن را وجود کارفرمای بسیار دقیق و تیز بینی همچون ستاد کل نیروهای مسلح دانست و مقام اولی را مرهون الگوی موفق مدیریت صنعت دفاعی و قرارگرفتن وزارت دفاع به عنوان نهاد میانجی و کارکردن با شرکتهای دانش بنیان به عنوان شرکای راهبردی، سازمانهای صنعتی و خدماتی به عنوان پیمانکار و ستاد کل نیروهای مسلح به عنوان کارفرما اعلام نمود.

دکتر عباس حاج فتحعلی ها رئیس اسبق سازمان ملی بهره وری ایران و معاون بهره برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران،  سخنرانی خود را با عنوان چالش های شاخص سازی و اندازه گیری بهره وری در بخش دفاع آغاز نموده  و ورودی های بخش دفاع راشامل بودجه، دارایی های تجهیزات و ادوات و نیروی انسانی دانست که به سادگی قابل اندازه گیری هستند.

وی خروجی های اصلی این بخش را آمادگی رزم، آمادگی مقابله با بحران ها و ایجاد چتر ایمنی برای فعالیتهای سایر بخش های نظام و همچنین خروجی های فرعی را مواردی از قبیل توسعه تکنولوژی، سیستم های مدیریتی و ... دانست که  تعریف شاخص برای آنها بسیار سخت و غیر قابل اندازه گیری هستند.

حاج فتحعلی ها راه های افزایش بهره وری را تخصیص بهینه منابع برای ادوات، تجهیزات و نیرو، ایجاد انگیزه، چرخه بهبود بهره وری و مکانیزم نوآوری و ابتکار و همچنین ایجاد راه های نیرنگ و فریب عنوان نمود.

دکتر ابراهیم محمودزاده مشاور وزیر دفاع و عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی مالک اشتر به عنوان آخرین سخنران، ضمن بیان تعاریف موجود بهره وری و جایگاه ایران در شاخص های مختلف بهره وری در جهان، به برنامه کشورهای مختلف از جمله آمریکا، چین، ژاپن، استرالیا و ... برای مخارج دفاعی و افزایش قدرت و جایگاه نظامی خود تا سال 2035 پرداخته وگفت: راهبردهای ارتقای بهره وری بخش دفاع عبارتند از: شناسایی ظرفیتهای خالی، جلوگیری از اتلاف و ضایعات، شناسایی گلوگاه ها و رفع آنها، حذف فعالیتهای غیرضرور و هزینه بر و در نهایت طرح ریزی در یک محیط تجاری بین المللی و دفاعی و به عبارت دیگر برنامه ریزی دوسوتوان.

افزودن دیدگاه جدید

5 + 2 =
این سوال ساده ریاضی را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. مثال: برای 4+8 عدد 12 را وارد کنید.