همایش سراسری مدیریت جهادی و امنیت ملی با عنوان:بررسی آثار وضعیت و عملکرد نظام مدیریت راهبردی کشور بر بخش های دفاع و امنیت

توجه: 
درج نقطه نظرات رسانه های خارجی و داخلی بیانگر نظرات یا رویکردهای مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی نمی باشد

همایش سراسری مدیریت جهادی و امنیت ملی با عنوان:بررسی آثار وضعیت و عملکرد نظام مدیریت راهبردی کشور بر بخش های دفاع و امنیت

در تاریخ 06/06/95 نشست هم­اندیشی با دعوت دبیرخانه اولین همایش مدیریت جهادی و امنیت ملی توسط "جناب آقای دکتر مهدی ناظمی اردکانی" با حضور تعدادی از مدعوین واحدها و سازمان­های مختلف ستادکل نیروهای مسلح، ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، سازمان بسیج مستضعفین وسایر سازمان­ها در محل سالن جلسات مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی برگزار شد.

در این نشست ابتدا دکتر ناظمی اردکانی با کمک پاورپوینت مطالبی درخصوص محورهای زیر ارائه فرمودند:

  1. اعلام شد این نشست در راستای "اولین همایش سراسری مدیریت جهادی و امنیت ملی" و فضا سازی و گفتمان سازی برای همایش مزبور برگزار می­شود.
  2. واژه های کلیدی بحث خود شامل دفاع، امنیت، مدیریت، جهاد، جبهه، مدیریت جهادی، نظام مدیریت راهبردی و مهندسی سیستم را توضیح دادند.
  3. ایشان دستگاه ولایت را عنصر محوری نظام اسلامی و رهبری انقلاب اسلامی را محور نظام مدیریت راهبردی معرفی نمودند و دستگاه ولایت را شامل کلیه دستگاه­های تصمیم­ساز و تصمیم­گیر که در رأس آن رهبری قرار دارند اعلام داشتند.
  4. در نظام مدیریت راهبردی کشور اشکالاتی وجود دارد و باید این نظام بررسی و بازنگری و اصلاح شود.
  5. این نظام شامل شوراهای عالی، مراکز تحقیقات استراتژیک و دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی و مجمع تشخیص مصلحت نظام و مانند اینها می گردد. یعنی مجموعه­ای از شوراهای عالی، ستادها، کمیسیون­ها و مراکز مطالعاتی تصمیم­گیر و تصمیم­ساز هستند.
  6. بسیاری از این مجموعه­ها در قالب شوراهای عالی فعالیت می­نمایند که تاکنون 63 شورای عالی در کشور تشکیل که 55 شورای آن فعال بوده و انجام وظیفه می­نمایند.
  7. در ادامه به آسیب شناسی شوراهای عالی کشور پرداخته و به گزارش سازمان مدیریت و برنامه­ریزی وقت و مرکز پژوهش­های مجلس شورای اسلامی اشاره نمودند و مصوبه دولت گذشته مبنی بر ادغام شوراهای عالی را به عنوان مصادیق عینی در جهت رفع این چالش­ها بیان کردند.
  8. در پایان نیز ایشان تحلیل خود در مورد آثار عملکرد نظام مدیریت راهبردی کشور بر بخش­های دفاع و امنیت را ارایه فرمودند.

    سپس حاضرین در نشست سؤال­ها، نقطه ­نظرات و پیشنهادهای خود را در خصوص مطالب سخنرانی انجام شده، مطرح و ایشان نیز پاسخ سؤال­های طرح شده را ارایه و در یک گفتگوی چالشی به بحث و تبادل نظر پرداختند.

در پایان اعلام گردید که"اولین همایش سراسری مدیریت جهادی و امنیت ملی" قرار است توسط مرکز تحقیقات راهبردی دفاعی در محل دانشگاه عالی دفاع ملی در تاریخ 19/11/95 برگزار شود و این نشست به­عنوان اولین نشست هم­اندیشی برای توسعه گفتمان­سازی  و ایجاد فضای مناسب برای همایش برگزار گردید و در ماه­های آینده نیز نشست­های هم­اندیشی دیگری برگزار خواهد شد. همچنین اعلام شد در تاریخ 8/7/95 نیز یک نشست(همایش) تخصصی نصف روزه با عنوان: "مدیریت جهادی: مفاهیم، مبانی، روش­ها، نظریه­ها و الگوها" در راستای همایش مزبور برگزار خواهد گردید.

افزودن دیدگاه جدید

9 + 1 =
این سوال ساده ریاضی را حل کنید و نتیجه را وارد کنید. مثال: برای 4+8 عدد 12 را وارد کنید.