ترجمه:نیروی دریایی آمریکا حضور ناو پنجم خود در بحرین و خلیج ­فارس را تقویت می­کند

نویسنده: Christof Lehmann

ترجمه و تجزیه و تحلیل: کارگروه ژئوپلیتیک رضا جهان­تیغ و سید ابراهیم امام­جمعه

آمریکا ناو پنجم خود در بحرین و همچنین رد پای نظامی خود در خلیج فارس را به عنوان چتری برای جنگی نامتعارف علیه ایران، عراق، سوریه و لبنان تقویت می­کند.

نیروی دریایی آمریکا، حضور ناو پنجم خود در بحرین را تقویت می­کند و عملیات خود در خلیج فارس را تا اواسط قرن ادامه می­دهد. نیروی دریایی آمریکا یک طرح توسعه پایه به ارزش 580 میلیون دلار را در بحرین آغاز کرده است تا بتواند خود را تا سال 2018 با کشتی­های جنگی دریایی جدید سازگار کند.

ایالات متحده آمریکا در حال طرح­ریزی بر روی توان نظامی معمول خود به عنوان چتری در منطقه است. همچنین، عملیات جنگی غیرمرسومی علیه ایران، عراق، سوریه و لبنان جهت­دهی شده­اند.

فرمانده ناو پنجم نیروی دریایی آمریکا، معاون دریا سالار «جان میلر (John Miller)» گفته است که عملیات نیروی دریایی در خلیج فارس، به خوبی تا اواسط قرن ادامه خواهد داشت و پروژه توسعه پایه 580 میلیون دلاری در بحرین به عنوان نشانه­ای از حضور پایدار آمریکا در منطقه است. معاون دریا سالار «جان میلر» به توسعه پایه­ای اشاره کرده است که شامل اصلاحاتی جهت سازگاری نیروی دریایی آمریکا در راستای استفاده از نسل جدید «کشتی­های جنگی دریایی (LCS[1])» است. مقرر شده است تا کشتی­های مذکور تا سال 2018 در خلیج فارس عملیاتی شوند.

در صحبت با معاون دریا سالار «جان میلر» در نمایشگاه بین المللی دفاع دریایی در «دوحه»، برخی از گفته­های ایشان عبارت است از:

"خیلی از اصلاحاتی که ما در حال حاضر انجام می­دهیم، به ما در ایجاد آمادگی پایه جهت ورود نسل جدید کشتی­های جنگی دریایی در سال 2018 کمک مـی­کند. آنها کشتی­هایی هستند که به نیروی دریایی آمریکا و این منطقه تا اواسط قرن کمک می­کنند. اگر ما قصد ماندن در اینجا را نداشتیم، هیچگاه برای چنین زیرساختی طرح­ریزی نمی­کردیم. همچنین، ما قصد ماندن در اینجا را نه فقط به عنوان نیروی دریایی، بلکه برای حضور در یک محیط ائتلافی طرح­ریزی می­کنیم."

نیروی دریایی آمریکا، کشتی­های جنگی دریایی را به عنوان یک پلتفرم (چارچوب) سریع و چابک با تمرکز بر روی عملیات در نواحی نزدیک ساحل توصیف می­کند. لازم به ذکر است که کشتی­های جنگی دریایی مذکور، توانایی انجام عملیات در اقیانوس­های باز را نیز دارند. کشتی­های مذکور جهت شکست دادن تهدیدات ضد دسترسی نامتقارن (مانند زیردریایی­های دیزلی بی صدا و هواپیماهای سریع) طراحی شده­اند.

به عبارت دیگر، این کشتی­های جنگی دریایی به منظور مقابله با تلاش ایران برای بستن خلیج فارس و تنگه هرمز به وسیله قایق­های کوچک و سریع، زیردریایی­های دیزلی و حتی مقابله با جنگنده­ها و رهگیرهای جدید ایران است که قادر به انجام عملیات در سطح پایین ولی با سرعت بالا هستند. کلاس کشتی­های جنگی دریایی جدید آمریکا، شامل دو نوع مفهوم «استقلال» و «آزادی» است. هر دو نوع پروژه برای انعطاف­پذیری با واحدهای ظرفیت ترابری قابل پیکربندی که می­توانند برحسب نیازمندی­های مأموریت پیکربندی شوند، طراحی شده­اند.

معاون دریا سالار «جان میلر»، نقش آمریکا در منطقه را از منظر ارائه تخصص، قدرت و رهبری، بدین صورت تشریح می­کند:

"من مشاهده می­کنم که این نقش در طول زمان در حال رشد است و به رشد خودش ادامه خواهد داد. ما مقدار مشخصی تخصص فنی را ارائه می­کنیم؛ ما بخش مشخصی از توان آتش خود را به نیروی امنیتی دریایی می­بریم. چراکه این نیرو به عنوان یک نوع ستون فقرات محسوب می­شود. ولی مهم­ترین چیزی که ما ارائه می­کنیم، «رهبری» است. ما علاوه بر این، هواپیماهایی را در نظر گرفته­ایم که ما را به اسکله متصل می­کنند. ما به مذاکرات با بحرین ادامه می­دهیم و شاهد برخی رشدها خواهیم بود. ما همچنین نسبت به سایر شرکای خود دارای فرصت­هایی هستیم تا بتوانیم بقا و حفظ فعالیت­های خود را در آنجا مستحکم نماییم، تا بدین ترتیب اثربخش­تر باشیم."

تصویر (تأثیر) توان نظامی آمریکا در خلیج فارس در بین دیگران، به حفظ یک توازن استراتژیک جهت مهار ایران محسوب می­شود و به عنوان چتری برای جنگ معمول آمریکا در منطقه کمک کرده است. حفظ وضعیت نظامی متعارف، آمریکا و سایر متحدانش در منطقه را قادر می­سازد تا قدرت­شان را به واسطه جنگ نامتعارف و با استفاده از تیپ­های مزدور مسلح و آموزش دیده، در ایران، عراق، سوریه و لبنان – که با تیم­های عملیاتی خاصی در ارتباط هستند - طرح­ریزی کنند.

سازمان­هایی که عناصر کلیدی را در این عملیات جنگی غیرمتعارف و زیر چتر توان نظامی مرسوم و به تصویر کشیده شده تشکیل می­دهند، عبارتند از: گروه ایرانی «مجاهدین خلق (منافقین)» که توسط کوزوو و آمریکا حمایت می­شود، گروه­­های «جبهه النصره» و «لواء­الاسلام» که عمدتاً توسط عربستان سعودی حمایت می­شوند و در سوریه و لبنان فعالیت مــی­کنند و همچنین گروه «دولت اسلامی (داعش)» در عراق که در استان الانبار عراق و سوریه فعالیت می­کند.

--------------------------------------------------------------------------------

درباره نویسنده:

Christof Lehmann : مشاور سیاسی مستقل، بنیان­گذار و ویراستار روزنامه بین­المللی آنلاین NSNBC.

[1]

Littoral Combat Ships

منبع: http://nsnbc.me