همدلي و همزباني در كلام رهبري (الزامات و موانع)

چکیده:

با انتخاب سال 1394 به­ عنوان سال «همدلی و همزبانی میان دولت و ملت» ضرورت انسجام و اقتدار ملی که زمینه­ ساز اعتلای کشور در آینده است بیش از پیش احساس می شود؛ اما در راه تحقق کامل این شعار، موانع و چالش­ های مختلفی وجود دارد که بایستی رفع گردند. با تحلیل آراء و انديشه­ هاي مقام معظم رهبري مشخص گرديد عواملي همچون اعتماد متقابل دولت و ملت، پيروي از احكام الهي در زير ساية قرآن، اتحاد مردم و حضور در عرصه‏ هاي مختلف، گفتار و عمل خوب مسئولين در کنار وجود دولتي قوي و كاردان،  آگاهي و هوشياري مردم، عبور از سلايق و انگيزه‌ هاي شخصي و توجه به منافع ملي از الزامات همدلي و هم زباني دولت و ملت است که بکارگيري اين عوامل باعث فائق آمدن بر موانع اين مقوله همچون واگرائي نيروها، شايعه پراکني، احساس جدايي، فتنه انگيزي و بي ‌اطلاعي مردم می گردد.

تجربه‌ هاي تاريخي ايران نشان داده است يکي از ضعف ‌هاي جدي در روابط دولت و ملت در ايران، فقدان همدلي و همزباني میان دولت و ملت ايران در ادوار گوناگون تاريخي بوده و مهم ‌ترين دليل اين معضل نيز استقرار و استمرار حکومت‌ هاي استبدادي و سلطاني است. دولت ‌هاي استبدادي از آن جا که به ‌دنبال تأمين منافع ملي نبودند براي بقا و استمرار حاکميت خود نيازي به حمايت و پشتيباني ملي احساس نمي ‌کردند. اين شکاف با وقوع انقلاب اسلامي و استقرار نظام جمهوري اسلامي براي نخستين بار در تاريخ ايران به‌طور موقت پر شد و در هشت سال دفاع مقدس ثمرات خود را نشان داد و در عرصه ‌هاي مقاومت و پايداري در برابر توطئه­ ها، دسيسه­ ها و دشمني­ ها، کارآمدي خود را پيش روي ملت و دولت ايران قرار داد. در سال‌ هاي پس از جنگ تحميلي نيز برخي سياست ها و رخدادها و فرآيندها موجب بروز شکاف­ هايي در روابط دولت و ملت شده است و در مقابل برخي سنت­ ها و آيين­ ها و نهادها در پرکردن اين شکاف ها ايفاي نقش کرده است، اما اهداف بلند و چشم ‌انداز ايران اسلامي به‌ويژه در 10 سال آينده ايجاب مي ‌کند عوامل خدشه به همدلي و همزباني دولت و ملت در ايران کاهش یابد. اما تجارب تاريخي نشان داده رابطه همدلانه و همزبانانه میان دولت ‌ها و ملت‌ ها امر ثابت و غيرقابل تغييري نيست و همواره در معرض خدشه و آسيب قرار دارد و بايد آن را تقويت کرد.

با توجه به اهميت زياد نقش همدلي دولت ‌ها و ملت ‌ها در پيشرفت همه‌ جانبه کشورها، مقام معظم رهبري نيز همانند بنيانگذار کبير انقلاب حضرت امام خميني (ره) همواره تأكيد فراواني بر اين مقوله داشته ‌اند؛ در شرايط کنوني که کشور نيازمند توسعه و پيشرفت همه‌جانبه درسايه خود اتکايي و اتحاد همه ‌جانبه مي ‌باشد پي بردن به چارچوب خاص اين موضوع از ديدگاه معظم ‌له مي ‌تواند گام­ هاي بزرگ و سازنده­ اي را در راستاي پيشرفت همه‌ جانبه کشور شکل دهد. شناخت الزامات همدلی و هم زبانی میان ملت و دولت می ‌تواند موجبات تقویت هر چه بیشتر پیوند ناگسستنی میان ملت و دولت را فراهم نموده و پیشرفت همه جانبه و اقتدار ملی کشور بخصوص در یک کشور مردم سالار دینی همانند جمهوری اسلامی ایران را به ارمغان آورد. این گزارش با تأکید بر اندیشه رهبر معظم انقلاب (مدظله ‌العالی) تلاش دارد الزامات همدلی و هم زبانی دولت و ملت را بررسی نماید و در مقام پاسخ به این سوال، که الزامات همدلی و هم زبانی دولت و ملت چیست؟ سخنان و بیانات رهبر انقلاب اسلامی را مورد توجه قرار داده است. شایان ذکر است که عدم احصای چنین الزاماتی، می تواند موجب انحراف در هدایت جامعه به چنین سمت و سویی گردد.